ENGLISH

AUTORZY

BARBARA BUŁDYS (ur. 1963)
Historyczka sztuki, autorka artykułów m.in. w "Architekturze", "Muratorze", "Architekturze & Business", a także w tomach z serii Tarnów. Wielki Przewodnik. Pracuje w Muzeum Okręgowym w Tarnowie. Mieszka w Tarnowie.SEBASTIAN CICHOCKI (ur. 1975)
Kurator Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, autor tekstów krytycznych i fikcji literackich o sztuce. Redaktor pism "Muzeum" i "Format P". Zajmuje się m.in. badaniem wpływu tradycji konceptualnej i land-artowej na sztukę współczesną oraz testowaniem medium książki i tekstu jako potencjalnej przestrzeni wystawienniczej.JACEK DUKAJ (ur. 1974)
Pisarz. Autor m.in. Katedry, Innych pieśni, Perfekcyjnej niedoskonałości, Lodu, Wrońca. Laureat Europejskiej Nagrody Literackiej, Nagrody im. Janusza A. Zajdla, Nagrody Kościelskich. Nominowany do Angelusa, Paszportu Polityki, Nagrody Literackiej NIKE. Mieszka i pracuje w Tarnowie.NICOLAS GROSPIERRE (ur. 1975)
Fotograf architektury, miłośnik estetyki późnego modernizmu i brutalizmu. Autor projektów konceptualnych, w których wykorzystuje fotografię do przedstawiania idei. W 2008 roku laureat (razem z Kobasem Laksą, Grzegorzem Piątkiem i Jarosławem Trybusiem) Złotego Lwa na 11. Biennale Architektury w Wenecji za najlepszy projekt w pawilonie narodowym pt. Hotel Polonia. Budynków życie po życiu. Mieszka w Warszawie.
www.grospierre.art.plJAN GŁUSZAK [ps. Dagarama] (1937-2000)
Twórca wizjonerskich rysunków architektonicznych, poeta, filozof-amator. Uczestnik głośnych Międzynarodowych Wystaw Architektury Intencjonalnej TERRA 1 (1975) i TERRA 2 (1981). Laureat Nagrody Krytyki Plastycznej za rok 1974 przyznawanej przez Sekcję Krytyki i Informacji Plastycznej Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Krakowie. Mieszkał i pracował w Tarnowie.JERZY HRYNIEWIECKI (1908-1989)
Architekt, urbanista, projektant wystaw i grafik plakacista. Autor (wraz z Markiem Leykamem i Czesławem Rajewskim) Stadionu X-lecia (1953-1955), warszawskiego Supersamu (z Ewą i Maciejem Krasińskimi, 1959-1962), projektant i komisarz Wystawy Ziem Odzyskanych we Wrocławiu (1948). Profesor Politechniki Warszawskiej, wieloletni prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich [SARP], laureat Honorowej Nagrody SARP (1977).EMILIA KIECKO (ur. 1984)
Absolwentka Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Praca magisterska pt. Architektura przyszłości Jana Głuszaka. Doktorantka w poznańskim IHS. Mieszka i pracuje w Poznaniu.STANISŁAW KSIĄŻEK (ur. 1931)
Pierwszy w Tarnowie lekarz specjalista radiolog. Właściciel willi przy ulicy Chopina 16 zaprojektowanej przez Wojciecha Pietrzyka, w której mieszka i pracuje od 1977 roku.EUGENIUSZ KWIATKOWSKI (1888-1974)
Wicepremier oraz Minister Skarbu, Przemysłu i Handlu II Rzeczypospolitej, z wykształcenia chemik. Pomysłodawca powstania portu i miasta Gdyni oraz Centralnego Okręgu Przemysłowego. W latach 1931-1935 dyrektor naczelny Państwowej Fabryki Związków Azotowych w Mościcach.EWA ŁĄCZYŃSKA-WIDZ (ur. 1983)
Historyczka sztuki, kuratorka i autorka tekstów o sztuce. Pracuje w BWA Galerii Miejskiej w Tarnowie, gdzie prowadzi cykl Alfabet polski prezentujący najciekawsze zjawiska polskiej sztuki współczesnej. Mieszka w Tarnowie.RAFAŁ MALCZEWSKI (1892-1965)
Malarz, rysownik, pisarz i felietonista, taternik, narciarz, syn Jacka Malczewskiego. Autor malarskich reportaży dokumentujących przemysłowe inwestycje Centralnego Okręgu Przemysłowego. Wielokrotnie malował Mościce.GRZEGORZ PIĄTEK (ur. 1980)
Krytyk architektury. Z wykształcenia architekt, członek redakcji miesięcznika "Architekura-Murator". W 2008 roku laureat (razem z Nicolasem Grospierrem, Kobasem Laksą i Jarosławem Trybusiem) Złotego Lwa na 11. Biennale Architektury w Wenecji za najlepszy projekt w pawilonie narodowym pt. Hotel Polonia. Budynków życie po życiu. Mieszka i pracuje w Warszawie.WOJCIECH PIETRZYK (ur. 1930)
Architekt, instruktor modelarstwa lotniczego, alpinista, grotołaz, żeglarz. Autor Kościoła Matki Bożej Królowej Polski zw. Arka Pana w Nowej Hucie (1967-1977). Współautor projektów z W. Cęckiewiczem: hoteli Orbis w Zakopanem i Krakowie oraz kina Kijów w Krakowie. Autor domu doktora Książka w Tarnowie. Mieszka w Krakowie.STANISŁAW POTĘPA (1946-2009)
Historyk sztuki (doktorat dotyczący twórczości Rafała Malczewskiego), historyk Tarnowa, wydawca, krytyk sztuki, malarz, autor kilkudziesięciu opracowań historii i architektury Tarnowa. Pomysłodawca i redaktor "Rocznika Tarnowskiego", redaktor naczelny cyklu Tarnów. Wielki Przewodnik. W latach 1978-1980 Dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie.DAWID RADZISZEWSKI (ur. 1984)
Historyk sztuki, kurator, galerzysta. Od 2005 roku prowadzi poznańską Galerię Pies. Mieszka i pracuje w Poznaniu. Kurator wystawy Tarnów. 1000 lat nowoczesności.WILHELM SASNAL (ur. 1972)
Malarz, twórca filmów i komiksów, współzałożyciel Grupy Ładnie. Wychował się w Mościcach. Maluje obrazy i kręci filmy m.in. na podstawie przedwojennych zdjęć Mościc i współczesnych widoków miasta. W ramach projektu Tarnów. 1 000 lat nowoczesności realizuje rzeźbę w Mościcach. Mieszka i pracuje w Krakowie.OTTO SCHIER (ur. 1931)
Architekt, od 1959 roku mieszka i pracuje w Tarnowie. Od 1968 roku pracownik Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, potem Wojewódzkiego Biura Planowania Przestrzennego i Małopolskiego Biura Planowania Przestrzennego. W Tarnowie autor modernizacji budynku Teatru im. L. Solskiego, muszli koncertowej w amfiteatrze, deptaku i fontanny przy ul. Wałowej, budynków rekreacyjnych na Górze św. Marcina, kościoła pw. Dobrego Pasterza na Osiedlu Legionów. Autor pomnika upamiętniającego pierwszy transport do KL Auschwitz. Przyjaciel Jana Głuszaka.JAN SMAGA (ur. 1974)
Fotograf, uczestnik licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych. Często pracuje w duecie z Anetą Grzeszykowską. Mieszka i pracuje w Warszawie.ZBIGNIEW WARPECHOWSKI (ur. 1938)
Performer, malarz, poeta, autor licznych publikacji o teorii performensu i sztuki współczesnej. Przyjaciel i współlokator Jana Głuszaka z czasów studiów na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, o czym pisze w swoich książkach Podnośnik (2001) i Podręcznik bis (2006). Mieszka i pracuje w Sandomierzu.